Geri git   Tüp Bebek Forum > SİZDEN GELENLER > Sağlık

Seçenekler Arama Stil
Alt 13.March 2018, 20:20
esragvn esragvn isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yeni Üye

Standart Çocuklarda Otizm Tedavisi

Çocuğum için en iyi tedaviyi nasıl bulabilir?

Otizm problemi yaşayan her insanın farklı müdahalelere ihtiyaç duyduğunu anlamak önemlidir. Bir kişi için uygun olan düzenli bir program ya da birkaç programın karışımı başka bir insan için önemli olmayabilir. Genellikle tedavinin etkili olması terapistin yeteneklerine, deneyimine ve tarzına göre değişir. Her müdahaleyi objektif olarak değerlendirmek zorundasınız ve eğer çocuğunuz başarısız olmuşsa başka bir tedaviye geçmelisiniz.
Otizm Uzmanlarının önerileri:
• Tedavi sürecini gözlemleyin
• Deneyimli ailelerle konuşun
• Tedaviye başlamadan önce konuyla ilgili ayrıntıları anladığınızdan emin olun
• Otizm üzerine uzmanlık yapmış doktorların tavsiyelerini dinleyin ve çocuğunuzun gelişimine bağlı olarak hangi tedavinin uygulanması gerektiğini öğrenin
• Otizmli olan çocukların farklı alanlarda problemleri vardır ve çeşitli problemlerle ilgili hangi terapilerin uygulanacağını, tedavi sürecine birden fazla terapi yöntemi dahil edilip edilmeyeceğini öğrenin.
Uzmanlar şu davranışlarda bulunmanızı öneriyor:
• Öngörülebilir bir program oluşturun
• Çocuğunuzun güçlü yanlarını ortaya çıkarın
• Bir şeyleri ufak adımlarla öğretin
• Çocuğunuzun dikkatini farklı aktivitelerle harekete geçirin
• İyi davranışları ödüllendirin
Ebeveynleri dahil edin
Uzmanlar anne-babaların geliştirebileceği bir tedavi yöntemini öneriyorlar:
• Çevrenizde bulunan uzmanlara danışın.
• Çocuğunuzun temel zayıflıklarını hedef alın.
• Çocuğunuzun güçlü yanlarına şans verin.
• Çocuğunuzun eğlendiği şeyleri tedavi sürecine dahil edin.
• Çocuğunuzda bulunmayan önemli becerilere odaklanın.
• Probleme neden olan davranışları azaltmaya çalışın.
Otizm için bazı tedavi yöntemleri nelerdir?
Otizm için tedavi, uygulamalı davranış analizini, yer oyunlarını, şekersiz ve kazeinsiz diyeti, iş terapisini, ilişki geliştirme terapisini, duygusal entegrasyon terapisini, konuşma terapisini, öğrenme ve sözel davranış terapisini içermektedir.
Çocuğuma yardımcı olacak tedavi programına nasıl karar verebilirim?
Uzmanlar şunları sormanızı öneriyor:
• Program diğer çocuklarda işe yaradı mı? Program çocukların yüzde kaçında işe yaradı?
• Okul hayatı içerisinde bu programı uygulayan kaç çocuk oldu? Ne yaptılar?
• Çalışanlar otizm konusunda deneyimli kişiler mi?
• Belirli bir günlük program ya da rutin var mı?
• Çocuğum bireysel ilgi görecek mi? Görecekse, ne kadar?
• Sürecin ilerleyişi nasıl ölçülür? Herhangi biri çocuğumun davranışlarını gözlemleyip kaydedecek mi?
• Çevre dikkat dağınıklığına yönelik mi tasarlandı?
• Evde terapiye nasıl devam edeceğimi öğrenecek miyim?
• Tedavi ücreti nedir, merkez nerededir ve ne kadar sürecek?
• Aktivitelerin planlanıp organize edilişinin mantığı nedir?
Çocuğunuzun etkin bir müfredata, mesleki hayata ve sosyal yaşama ihtiyacını olduğunu unutmayın ve kendinize sorun:
• Tedavi çocuğuma zarar verecek mi?
• Eğer tedavi işe yaramazsa, bu çocuğumu ve ailemi nasıl etkileyecek?
• Program bilimsel olarak onaylanmış mı?
• Süreci değerlendirmenin yöntemi nedir?
• Tedavi çocuğumun şuan ki programına entegre edilebilir mi?
Özel eğitim nedir ve ne zaman başlamalıdır?
Özel Eğitim hizmeti üç yaşında başlayarak devlet okullarında verilmektedir. Bu Erken Müdahale hizmeti sağlayan resmi dairelerle çalışma zorunluluğunuzun olmadığını ve bölgenize yakın bir devlet okulunun Özel Eğitim bölümüyle çalışabileceğinizi gösterir.
Özel Eğitim Erken Müdahalede olduğundan farklı odak noktalarına sahiptir. Erken Müdahale ailenin engelli bir çocukla yaşamayı kolaylaştırmak ve rahatsızlığın gelişimsel etkilerini en aza indirmek için tüm aile ile çalışır. Özel eğitim çocuğunuzun engeline ve özel ihtiyaçlarına rağmen gereken eğitimi almasını sağlar.
Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı çocuğunuzun güçlü ve zayıf yanlarını tanımlar, hedefler koyar ve özel hizmet veren okul sistemiyle bu hedefleri nasıl karşılayacağını belirtir. Yılda en az bir kere, çocuğunuza özel eğitim hazırlanması için okul bölümünün temsilcileriyle görüşmeniz gerekir. Çocuğunuza destek verebilmek için olumlu olmalısınız. Eğer çocuğunuz bir devlet okulun okuyorsa bire bir yardım alması ve özel konaklama sağlanması gerekebilir. Yardım sağlayan kişilerin otizm konusunda eğitim almış olması gerekir.
Çocuğunuzun destekçisi olarak sunulan hizmetin yeterli olup olmadığına karar verebilirsiniz ve ihtiyaç duyulan hizmetin mevcut olmaması halinde, yerine getirilmesini sağlayabilirsiniz.
Bu süreç içerisinde alternatif olarak, çocuğunuzun ev ortamında mı, özel eğitim okulunda mı yoksa bir özel eğitim programında mı daha iyi performans gösterdiğini anlayabilirsiniz.
Çocuğunuzun daha önce destek aldığı doktorlardan yoğun hizmet önerileri alabilirsiniz. Ve uygun eğitim programını oluştururken bir uzmandan destek almak isteyebilirsiniz.

Kaynak

Bookmarks

Tag Ekle
otizm, sağlık, tedavi

Seçenekler Arama
Stil