Geri git   Tüp Bebek Forum > TÜP BEBEK TEDAVİLERİ İLE İLGİLİ SORUNLARIMIZI PAYLAŞALIM > Varikosel nedeniyle tüp bebek tedavisi olanlar

Seçenekler Arama Stil
Alt 5.December 2009, 13:11
carmen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
carmen carmen isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

Post Erkek Kısırlığı Tedavisi ve Mikrocerrahi Varikosel Operasyonu

Erkek Kısırlığı Tedavisi ve Mikrocerrahi Varikosel Operasyonu

Erkek Kısırlığı Tedavisi ve Mikrocerrahi Varikosel Operasyonu
Evliliklerin yaklaşık % 15-20 kadarında istedikleri zamanda ve sayıda çocuk yapamama sıkıntısı yaşanmaktadır.
Çiftlerin kısırlık sorununda sadece erkeğe bağlı faktörler % 20 kadar olup, yaklaşık % 40 çiftte de erkekte bulunan sorun kadındaki soruna eklenmekte; çocuk sahibi olmakta zorluk yaşayan çiftlerin % 50-60'ında, erkekteki bir sorunun kısmen de kısırlık sorununa katkısı olduğu ortaya çıkmaktadır. Erkekteki sorunların çoğu muayene ve sperm tahlilinden anlaşılabilirse de, bazı durumlar özel tetkikler gerektirebilir.

Tedaviler sonucu çoğu erkeğin sorununu çözerek normal cinsel ilişki ile çocuk sahibi olmaları sağlanabilmektedir. Erkeğin bir Üroloji uzmanı tarafından muayenesi yapılmadan ve uzman bir laboratuarda gerçekleştirilen spermiyogramı deneyimli bir Üroloji uzmanı tarafından değerlendirilmeden kadına yönelik kısırlık tedavilerine geçilmesi sık görülen hatalı bir uygulamadır. Erkek kısırlığının bazı durumlarda altta yatan ve hayatı tehdit eden ağır bir hastalığın ilk bulgusu olabileceği unutulmamalıdır.
Tetkikler:
Erkekte kısırlık açısından değerlendirme ilk aşamada Ürolog-Androlog ile yapılacak bir görüşme ve doğru şekilde sperm verilerek, W.H.O ( Dünya Sağlık Örgütü) kriterlerinde değerlendirilen en az iki adet spermiogram ile başlatılır. Türkiye’de birçok alanda görüldüğü gibi laboratuar tetkiklerinde ve özellikle Androloji alanında büyük bir çoğunlukla bilimsel standartların uygulanmaması, incelemelerin kalite kontrol uygulamaları ile yapılmaması, uygun olmayan koşullarda verilen spermin doğru protokollerle çalışılmaması kısırlık incelemelerinin önemli oranda yanıltıcı neticeler vermesine sebep olmaktadır. Bu gerekçeler ile sadece bildiğim ve güvendiğim laboratuarların spermiyogram sonuçları hakkında yorum yapmaktayım.
Güvenilir spermiyogram sonucuna ve aşılama çalışmasına örnek olarak İstanbul Tıp Fakültesi Androloji Laboratuarını ve Tümlab Androloji Laboratuarını gösterebilirim. Doğru formatta olmayan, yanıltıcı ve çelişkili spermiyogramlara göre yorum yapmak hem hekimi zor durumda bırakmakta hem de hastanın tedavi sürecini olumsuz etkilemektedir.
İlk değerlendirmeler sonucunda muayene veya sperm testinde sorun belirlenirse detaylı tetkiklere geçilecektir. Bunlar spermle yapılan daha detaylı tetkikler, hormon analizleri, ultrasonografi ve bazı diğer radyolojik ve genetik testler olabilir. Tetkiklerin tamamlanması sonucu erkeğin menisindeki sperm hücrelerinin sayı, hareketlilik ve kalitesi arttırarak, dölleme kapasitesini yükseltecek tedavilere geçilir.

Kısırlık sorunu olan erkeklerin bir kısmı, eksikliği saptanan hormonların yerine konması veya uygun hormonal yapısı olan hastalarda ilaçlar ile sperm sayıları arttırılarak tedavi edilebilir.
Sperm tahlilinde özel incelemelere rağmen hiç sperm hücresi bulunmayan hastalar detaylı tetkikler ile değerlendirilerek testislerinde sperm üretimi olup olmadığı ve meni kanallarında tıkanıklık araştırılır. Testislerinde sperm üretimi bulunmakla birlikte, spermiyogram tetkiklerinde sperm hücresine rastlanmayan erkeklerin bir kısmı özel mikrocerrahi veya endoskopik yöntemler uygulanarak normal cinsel ilişki ile çocuk sahibi olmaları sağlanabilir.

Varikosel ve mikrocerrahi teknik ile ameliyatı :

Tüm erkeklerin % 15 kadarında ve kısırlık sorunu olanların % 40'ında saptanan varikosel (testis damarlarında genişleme, varisleşme), sperm üretimini bozan en önemli etkenlerden biridir. Varikosel erkeklerde en sık karşılaştığımız ve mikrocerrahi ameliyat sonucu en başarılı netice aldığımız kısırlık sebebidir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) araştırmalarında da olduğu gibi 2500 ameliyata yaklaşan şahsi deneyimim de varikoselin kısırlık yaptığını ve başarılı tedavisinin kısırlık tedavisine katkısını bilimsel olarak ortaya koymuştur. Varikosel, testislerde ısı artışı ve toplardamardaki kullanılmış kanın testise geri akımı sonrası mikro dolaşımı etkileyerek sperm üretimini bozar; sayı, hareketlilik, yapı ve kromozomal yapıya etkileri sonucu hem normal cinsel ilişkide hem de tüp bebek (ICSI) ve aşılama gibi yardımlı üreme tekniklerinde dölleme gücünü azaltır, düşük ihtimalini arttırır. Varikosel saptadığım hastalarıma kısırlık sorunu için öncelikle mikrocerrahi varikosel ameliyatı önermekteyim, varikosel saptadıklarıma öncelikle ilaç tedavisi veya tüp bebek yöntemleri uygulamayı doğru bulmuyorum. Farklı ağırlık derecelerinde görülebilen varikoselin tanısı bu konuda deneyimli bir Üroloji- Androloji uzmanı tarafında doğru şartlarda gerçekleştirilecek detaylı bir muayene ile konulmalıdır. Sadece ultrasonografi ile saptanabilen varikosellerin ameliyat edilmesi fayda sağlamadığından çok özel durumlar dışında varikosel tanısı için hassas bir muayeneden başka herhangi bir tetkik istenmemelidir.
Ağrı sebebi de olabilen varikosel genelde bir sağlık sorunu olmayıp sadece çocuk sahibi olmak isteyen erkeklerde saptandığı takdirde önem taşır. Ergenlik döneminde başlayan varikosel testislerin gelişmesine mani olabilir, sperm üretimine olan olumsuz etkileri zaman içinde giderek artar. Ülkemizde erkeklerin genç yaşta evlenmeleri sayesinde varikosel etkisini çok fazla hissetmeden bir çocuk sahibi olabildikleri, daha ileri yıllarda ise tekrar çocuk istediklerinde yıllar içinde artarak süregelen varikosel etkisi nedeni ile ikinci çocuklarının olmaması sık görülen bir durumdur.
Varikosel mikrocerrahi teknik kullanılarak başarı ile tedavi edilebilen ve en sık rastlanan erkek kısırlığı sebebidir. Doğru tanı konularak mikrocerrahi yöntemlerin başarılı uygulaması ile tedavi edilen varikosel vakalarında spermiyogram sonuçlarında % 80'in üzerinde istatistiki anlamlılıkta düzelme sağlanır ve bu hastaların çoğu başka tedavi gerektirmeden çocuk sahibi olabilir; geri kalanların önemli bir kısmı ise rahim içi aşılama gibi tüp bebekten daha kolay ve ekonomik yöntemlerden faydalanabilir düzeye ulaşacaklardır.
Daha önce varikosel ameliyatı geçirmiş fakat olumlu netice alamamış olanların %30-40 kadarında nüks varikosel tabir edilen durum saptanmaktadır. Gerçekleştirilen ameliyatın teknik nedenler ile yetersiz kaldığı bu vakalarda mikrocerrahi düzeltme ameliyatı uygulanarak olumlu sonuç alınabilmektedir.
Tüp bebek (mikroenjeksiyon) uygulamalarından önce varikosel saptanması halinde mikrocerrahi teknik ile ameliyat edilerek sperm hücrelerinin döllenme yeteneğini azaltan kromozomal yapı üzerine etki ortadan kaldırıldığında hamilelik oranlarının arttığı saptanmıştır.

Kısırlık sorunu yaşayan erkeklerde varikosel tanısının el muayenesi ve ultrasonografi yöntemlerinin hatalı uygulanmaları neticesi ve bazen de maalesef ticari kaygılar ile fazlaca konulduğunu ve gereksiz ameliyatlar yapıldığını bilmekteyiz. Mikrocerrahi tekniği ülkemizde başlattığım 1993’den itibaren 2500 kadar mikrocerrahi ameliyat gerçekleştirmiş olmama rağmen varikosel saptandığını söyleyerek bana ameliyat için başvuran yüzlerce kişiye ameliyat olmaları gerekmediğini zorlukla anlatmak durumunda kaldım.
Özel mikrocerrahi yöntemlerin uygulanmasıyla gerçekleştirilen bu çok hassas ameliyat yerine uygulanan diğer teknikler veya mikrocerrahinin başarısız uygulanması sonucu varikosel operasyonu geçiren hastaların % 40 kadarında varikosel ortadan kalkmamaktadır. Ameliyat edilen hastaların bir kısmında ise lenf kanallarının bağlanması neticesi hidrosel (yumurtanın zarları arasına büyük miktarda sıvı toplanması sonucu şişlik olması), hatta atar damarların bağlanması sonucu testisin dumura uğraması gibi ciddi ve hatta düzeltilme imkanı olmayan komplikasyonlar meydana gelebilmektedir. Kısırlık sorununa fayda oranı % 80'lerin üzerinde olan varikosel ameliyatının gereksiz ve başarısız uygulamaları sonucu bu fayda oranı % 20'lere dek düşebilir. Bu nedenle ameliyat önerilen kişilerin konuyu basite almayıp detaylı tetkik ederek özellikle bu konu ile ilgilenen Üroloji-Androloji uzmanları ile görüşmelerini öneririm.

Kaynak.Doç.Dr. Cem Kadıoğlu
teoman@kadioglu.org

Konu carmen tarafından (5.December 2009 Saat 13:19 ) değiştirilmiştir.
Alt 2.February 2010, 00:58
haletrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
haletrn haletrn isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yeni Üye

Benim eşimde varikosel ameliyatı oldu ama pek bi degişiklik olmadı ameliyat olalı 1 yıl oldu genede gebelik olusmadı su an asılama yada tüp bebek yapmayı düşünüyoruz
Alt 5.May 2010, 14:49
yetimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
yetimoglu yetimoglu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yeni Üye

yetimoglu - MSN üzeri Mesaj gönder

ben 2005 haziranda evlendim

2006 ağustos ayında manisada bir üroloğa gittim muayene sonrasında sol yumurtalığımda ikinci dereceden varikosel olduğunu söyledi ameliyat olmam halinde %80 düzeleceğinden bahsetti

2007 şubat ayında 1200 tl ye özel hastanede ameliyat oldum ameliyat oncesi yapılan testlerde 5 milyondan aşağıya inmeyen sperm sayılarım ameliyattan sonra 4 milyonun üzerine çıkamaz oldu ardından ilaç tedavisine geçtik 6 ay boyunca Klomen ve Trental adında iki ilaç kullandım bunlarında bir faydası olmadı

2007 temmuz ayında istanbulda bir özel hastaneye gittim oradaki doktor ise sendeki varikoselin cinsi ameliyatla geçecek cinsten değil boşuna ameliyat olmuşsun tıp bu durumda çaresiz kalıyor yapılacak birşey yok dedi.
Bunun üzerine çıkışta bi aktara gittik birde ot tedavisi deneyelim diye 6 ay boyunca kurutulmuş böğürtlen kökü ve bir baharat karışımı olan bir macun kullandım ama bunlarında bi faydasını göremedim.

2009 aralık ayında yine istanbulda bi üroloğun özel muayenesine gittim buradaki doktor ise sağ yumurtalıkta 1 inci dereceden sol yumurtalıkta ise 2 nci dereceden varikoselin olduğunu söyledi.
Ameliyat şart dedi. Bunun üzerine bende hocam ameliyatın başarısı nedir dedim. Bana mikro cerrahi yöntemiyle ameliyat yaptığını şimdiye kadar 2500 civarında hastaya bu tedaviyi uyguladığını söyledi ve senin ameliyatının sonucu meçhul dedi.
Ameliyat için 4000 tl masraf çıkıyor ama sonuç meçhul ben meçhule para yatıramam dedim ve ordan ayrıldım.

2010 şubat ayında manisada başka bi üroloğun yanına gittik o ise bir bal keşfettiğini bu bal sayesinde birçok hastasının sperm sayısının arttığını söyledi ve bal (acı bal bir arkadaşımın abisi 1 sene boyunca yanında keçi boynuzu kürü ile kullandı sperm sayısı 10 milyondan 50 milyona çıktı ve hanımı şu an hamile) takviyeli ilaç tedavisine başladık 3 ay boyunca Klomen ve Trental kullanmaya başladım ama yinede sperm sayılarında bir değişiklik olmadı.

2010 mayıs ayında kontrole gittiğimde bana senin bu rahatsızlığın genetik aileden gelen bir durum olduğunu sanıyorum bun bi çaresi yok tüp bebek yapalım dedi.

Şimdi bu yazdıklarıma bakıp bi ibret çıkarmanızı istiyorum öyle bir doktor dedi diye kesinlikle ameliyat masasına yatmayın. Varikosel olayı çok karışık bir mesele gibi geldi bana ya gittiğim doktorlardan yana şansım yok yada başka birşey buna ne derseniz deyin ama şu bir gerçekki ahlaki değerlerden bi haber olan doktorlar yüzünden hem umutlarınızı hem paranızı kaybetmemek için iyi araştırın.

Benim şu an yaşım 27 bağkur a 16 500 tl civarı borcum var eğer bir yerden bi para denk getirebilirsem ödeyip tüp bebek yaptırmayı düşünüyorum zaten tüp bebekte 15 000 tl ye mal oluyo dediler.
Alt 27.May 2010, 23:12
fatima21 fatima21 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yeni Üye

Yetim oğlu kardeşim öncelikle çok geçmiş olsun Allah sana öncelikle şifa ve hayırlı bir evlat nasip etsin.Benim çevremden duyduğum şimdi eşiminde uygulamaya başladığı etkili bir kür var birde bunu deneyin derim malzemeler fındık süt tarçın ve nebat şekeri fındığı kabuklu alıp kendiniz kırın bir güzel havanda dövün kavonoza boşaltın nebat şekerinide dövün onuda ayrı kavanoza koyun günde 2 kez 1 bardak süte 1 yemek kaşığı nebat şekeri 1 yemek kaşığı fındık 1 çay kaşığıda tarçın atıp karıştırın sonra şifa niyetine derek için. Bu arada şeker hastalığı varsa nebat şekeri tehlikeli olabilir bunuda dikkate alın.Sağlıcakla kalın çok geçmiş olsun
Alt 29.May 2010, 20:30
hatiç hatiç isimli Üye şimdilik offline konumundadır
K?demli Üye

yetimoğlu kardeşim benim eşimaskerde varikoseloldu soldan.geldi muayene falan başka doktor sağdan yaptı.enson çapada ateş kadıoğlun amikro cerrahiyöntemiyle 2 taraftan yapıldı ama hiç faydası yok hala 2 kişiyiz.yıllar geçti nafile gereksiz bir ameliyat zaten tüp bebek doktorları gereksiz görüyor varikosel ameliyatını.
Alt 2.June 2010, 08:26
eysaecrin eysaecrin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yeni Üye

yetim oğlu kardeşim benim eşimde dr şerrine uğradı ve ameliyat oldu senin dediğn gibi
sperm sayısı artacağına düştü ve tam 1 sene ilaç kullandı ve biz tüp bebek yaptırmaya karar verdik ve yaptırdık oldu sen tüp bebek tedavini 15000 lira diye yazmışsın sana onu kim dediyse çooook ababrtmış sen 15000 liraya 3 kere tüp bebek yaptırırsın bizim tedavimiz 4250 liraydı sana onu öle kim söledi bumdan 10 yıl önceki fiyat o bence sen paranı ayarla ve tedavine bak
Alt 1.July 2010, 23:02
hazan35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
hazan35 hazan35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Çaliskan Üye

bencede o parayla 3 defa yaptırırsınız şuan,hakkınızda hayırlısı olsun...
bu arada benim eşimde 2006 da çift taraflı varikosel ameliyatı oldu ama değişen bieşy olmadıve 3 defa tüpbebek denedik sonuç hep negatif.rabbim hepimizin yar ve yardımcısı olsun.........
Alt 14.October 2010, 18:26
ezine77 ezine77 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yeni Üye

Alıntı:
hazan35´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
bencede o parayla 3 defa yaptırırsınız şuan,hakkınızda hayırlısı olsun...
bu arada benim eşimde 2006 da çift taraflı varikosel ameliyatı oldu ama değişen bieşy olmadıve 3 defa tüpbebek denedik sonuç hep negatif.rabbim hepimizin yar ve yardımcısı olsun.........
al bizden de o kadar..bi de mikrocerrahi ile yapıldı.yapan doçent kendi dedi,tekrarlamış diye.tetkikler ameliyat olmadan önceki halinde şuan.üstüne 3 aşılama ve 2 tüp bebek denemesi de negatif oldumu?ne yapacağımızı şaşırdık..

Bookmarks

Seçenekler Arama
Stil