Alt 28.September 2013, 15:05
TUANAAAAAAA TUANAAAAAAA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yeni Üye

Standart erken menopoz :(

merhabalar hocam;

erken menopoz hastasıyım. fsh: 44 lh : 35 estradıol: 40 AMH:0.6

en son tahlıllerım bu sekılde. size sormak istediğim 3 adet antral follıkul görüldü. gelişmemiş yumurta diye acıklama yaptılar. dış ortamda geliştirilebilrmi? progestan 100 mg ve clımara fort kullanıyorum. yardımınıza ıhtıyacım var. extra ne yapmalıyım.tedavı ıle hamıle kalma sansım varmı?

teşekkurler
Alt 3.October 2013, 09:46
drulun drulun isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Güvenilir Üye

1) yaşınız kaç?
2) İlaç kullanmadan düzenli adet görüyormusunuz?
Alt 3.October 2013, 09:59
Yeni Üye

Standart erken menopoz :(

27 yaşındayım. 2 yıldır evliyim hocam.

ilaçsız adet göremiyorum.progestan 100 mg ve climara fort bant ile adet görüyorum. olabılımı hocam?

bilginize cok ihtıyacım var.

teşekkurler.
Alt 3.October 2013, 10:08
July July isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yeni Üye

Merhaba Hocam,
En başından bu yana kendi kendine çok seyrek, lekelenmeler şeklinde adet (6 ayda bir belki) görüyordum. Bu sorunu yaşadığım ilk yıllarda Cerrahpaşa Tıp fakültesine gittiğimde Turner Sendromu olabilir diyerek kromozom analizi yapıldı, sonuç; her şey normaldi. Önce Primolu N'le adet görüp sonra Cyclo Prognova ile düzenli adet görmeler falan derken yıllar yılları kovaladı, bu arada aralıklı olarak gittiğim bütün doktorlar, tahlil neticelerime baktıklarında (FSH:40-80 aralarında seyrediyordu), yumurtalıklar küçük, rahim normalden küçük ama onlar sorun değil, değerlerin kötü bu değerlerle çocuk sahibi olman mümkün değil, sadece kemiklerini ve vücudunu korumak için ilaçları kullanman lazım dediler. Neyse yıllar geçti ve bana "onsuz olmaz" dedirten canım eşimle evlendim(evlendiğimizde eşim durumu biliyordu). 36 yaşındayım ve şimdi elbette bu mutluluğumuzu perçinleyecek çocuk hatta çocuklar istiyoruz. Bunun için uzun zamandır hiç ilaç kullanmadan yine başka bir doktora gittim, tahlil sonuçlarım FSH;99 ve buna paralel LH, E2 ve prolaktin değerleri, herşey imkansızı gösteriyordu. Doktor donasyona yönelmelisiniz dedi. Ama bu arada Trisequens verdi. 3er aylık periyotlarla birer ay aralıklarla kullanmamı söyledi. 5 ay sonra tahlilleri yinelediğimde FSH: 18 LH:8.5 E2:50 TSH:2,15 olmuştu. Değerlerim böyle olunca geçen ay folik asit, aslan pençesi vs. ve değerleri düşürebilecek bahsedilen klasik diğer yöntemleri uygulamaya başladım. Ancak özellikle söylemeliyim ki şimdiye kadar yumurta takibi, rahim filmi vs. hiç bir şey istenmedi, direkt olarak kestirip attı doktorlar.Bu ay sonuçları merak ediyorum.
Onca yüksek değerlere sahip çocuk sahip olmuş, bunu başarmış arkadaşların hikayelerini okudukça umutlanıyor tabi ki insan. Bu konuda sizin görüşünüzü merak ediyorum. Sizce bizim de hala şansımız var mı? Varsa nasıl bir yol izlemeliyiz, Ne yapmalıyız? Yoksa vakit kaybetmeden donasyona mı yönelmeliyiz?
Alt 3.October 2013, 13:40
drulun drulun isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Güvenilir Üye

ilaç kullanmadan düzenli adet görmeyen hastalara tüp bebek tedavisi yaşı veya tahlil sonuçları ne olursa olsun önermemekteyim.
Herşey gönlünüzce olsun
Alt 3.October 2013, 13:58
dmk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dmk dmk isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Güvenilir Üye

merhaba hocam;
bende arkadaşlarımla aynı sorunu yaşıyorum ve yaşım 35 olmasına rağmen ilaçsız hiç adet olmadım.acaba bizlere tüp bebek önermemenizin nedeni nedir daha detaylı bilgi verebilir misiniz.Teşekkür ederim.
Alt 3.October 2013, 14:12
kedi7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
kedi7 kedi7 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

Alıntı:
drulun´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
ilaç kullanmadan düzenli adet görmeyen hastalara tüp bebek tedavisi yaşı veya tahlil sonuçları ne olursa olsun önermemekteyim.
Herşey gönlünüzce olsun
ufffff ulun bey, giyotin gibi cevap vermissiniz..

Biliyorum bu arkadaslarin meddi manevi çok yipranacagini bildiginiz icin ve yine onlari düsündügünüz icin kesin cevap yazdinizi, lakin ben yine yeniliyorum soruyu..

Bu gibi hastalarin hic ama hic kendi fülikülleri,ile hamile kalma ihtimali sansi yokmu....?

Konu kedi7 tarafından (3.October 2013 Saat 14:24 ) değiştirilmiştir.
Alt 3.October 2013, 14:21
Yeni Üye

ulun bey;

peki antral follıkul dış ortamda geliştirilebilrmı? yada ilaçla ?

teşekkürler.
Alt 3.October 2013, 14:27
dmk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dmk dmk isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Güvenilir Üye

bu ayki adetimle birlikte mini tüp deneyecek erken menapoz hastası biri olarak daha açıklayıcı bir bilgi edinmek isterdim.Mesela kullanılan ilaçların vücuda vereceği zarar mı ,durumun maddi ve manevi olumsuzlukları mı,gebelik oluşsa bile bebeğin durumundaki olumsuzluklar,v.b midir önermediğiniz hocam.
Alt 29.May 2017, 10:02
umudumol20 umudumol20 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yeni Üye

Hocam iyi çalışmalar. 31 Yaşındayım 5 yıllık evliyiz. 2007 yılından beri FMF hastasıyım. Amh değerim 0,40 7 ayda 3 döllenmiş yumurta elde edilmiş ve dondurulmuştu. 3.gün embryosu olarak 8 Mayıs tarihinde transfer yapıldı. Fakat sonucum maalesef negatif oldu. Doktorumla yapmış olduğum görüşmede 2.denememizde de yüksek olasılıkla negatif sonuç alacağımızı söyledi. Hatta 2.denemeyi yapmamızda ısrar edip 3.sünde yumurta donasyonu kullanmamızı tavsiye etti. Fazlasıyla umutsuzluğa kapıldım ne yapacağımı bilemez haldeyim. Lütfen bana yardım edin.

Bookmarks

Seçenekler Arama
Stil