Geri git   Tüp Bebek Forum > TÜP BEBEK TEDAVİLERİ İLE İLGİLİ SORUNLARIMIZI PAYLAŞALIM > Erken Yumurta Yetmezliğini aşıp tüp bebek tedavisi olacaklar

Seçenekler Arama Stil
Alt 15.December 2012, 11:28
esoyis esoyis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yeni Üye

iyiki de özellikle bakmışım görmemiştim.
çooook teşekkür ederim. allah razolsun.
Alt 18.December 2012, 22:47
deniz deniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yeni Üye

ebrulim zaman ayırıp bilgilendirdigin için çok tesekkür ederim.bugün tahlil yaptırdım adetin 3. günü fsh 31 lh 9 estradiol küçüktür 10 çıktı.Açıkçası pek anlamdım çünkü güçen ay fsh 56 lh 20 küsürdü ama e2 12 idi. yani bu ay fsh ve lh düşmüş ama e2 sanki kötü gibi anlıyan arkadaşlar varsa yorumlarsanız sevinirim.
Alt 20.December 2012, 01:24
gamze 02 gamze 02 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yeni Üye

ebrulim123;294758]Aşağıdaki soruların yanına size uyanlara + işareti koyarak gönderebilirsiz. Gönderiliş sırasına göre cevaplandıracağım.Isı tablolarınız da olursa çok daha faydalı olacaktır.ayrıca yaş, tıbbı geçmiş ve adet görenlerin dönem uzunluklarını, da yazmaları iyi olur.
BÖBREK YİN EKSİKLİĞİ

Bel zayıflığı,hassasiyet, ağrı.diz problemleri var mı?belde dizlerde agri

Kulak çınlamasıya da baş dönmesi var mı? bazen

Saçınız erken mi beyazladı?-

Vajinal kuruluk var mı?-

Dönem ortası servisk mukus yetersiz ya da yok mu?

Göz çevresi ve altında mor halkalar var mı? adetim yaklastiginda göz altlari karariyor

Geceleri terliyor musunuz? bazen

Sıcak basmaları oluyor mu? hormonlar yüksek oldugunda

Kendinizi korkak olarak tanımlar mısınız? -

Dilinizin üzerinde bir tabaka var mı? Parlak ya da soyulmuş gibi mi görünüyor? evet beyaz

BÖBREK YANG EKSİKLİĞİ

Regl öncesi bel ağrısı yaşıyor musunuz? evet

Belinizde ağrı ya da zayıflık var mı? bel agrisi hergün

Ayaklarınız özellikle geceleri üşüyor mu? kisin adetim yaklastiginda

Çevrenizdekilere nazaran daha çok üşür müsünüz? kisin cook havalar -10 lara -15 lere düstügünde

Libidonuz düşük mü? -

Genellikle korku dolu musunuz? sayilir

Tuvalete gitmek için gece ya da sabah erkenden uyanır mısınız? suyu cok ictigim günlerde

Sık tuvalete gider misiniz ve idrarınız seyreltik ya da çok mu? suyu cok icince

Sabahları ishal gibi nedenlerle aniden tuvalete gider misiniz? -

Fazla vajinal akıntınız var mı? -

Adet kanının rengi mat mı?-

Diliniz soluk nemli ve şişkin mi?

DALAK Qİ EKSİKLİĞİ

Genellikle yorgun musunuz? Evet sekiz saat uyku yetmiyor

İştahınız yok mu?

Yemeklerden sonra kendinizi yorgun ve şişkin hissediyor musunuz? bazen

Canınız tatlı istiyor mu? sekerim düserse

İshal, karın ağrısı ya da sindirim problemi yaşıyor musunuz? türkiyeye izine geldigimde

El ve ayaklarınız üşüyor mu? kisin ayaklarim terliyor sonra üsüyor günde 2-3 defa corap degistiriyorum

Burnunuz soğuk ? kis mevsm.

Kendinizi ağırlaşmış ve uyuşuk hissetmeye meyilli misiniz? evet

Zayıf bir dolaşımınız olduğunu düşünüyor musunuz?

Varisiniz var mı? evet az

Kol ve bacaklarda güçsüzlük var mı?

Egzersiz yapmıyor musunuz? yapiyorum spor salonunda "yeni basladim"

Üzülmeye meyilli misiniz? evet

Düşük kan basıncı teşhisi konuldu mu?

Kendinizi yormadan da terlediğiniz oluyor mu?

Birden ayağa kalktığınızda baş dönmesi, ya da görsel değişiklik oluyor mu? yaz mevsiminin baslarinda

Adet kanınız sulu, yoğun ya da pembe mi?

Yumurtlama ya da adet döneminizde daha yorgun oluyor musunuz? bilmiyorum ama yumurta oldugunu hissedersem cokk mutlu oluyorum )

Döneminizden önce yüzünüzde akne çıkıyor mu? bazen

Daha önce rahim düşmesi teşhisi konuldu mu?

Sık hasta olur musunuz ya da alerjileriniz var mı? -

KAN EKSİKLİĞİ

Dönemleriniz seyrek ya da gecikmeli mi? bazen gecikmeli bazen tam zamaninda

Kuru, pul pul dökülen bir cildiniz mi var? kis mvsmnde

Dudaklarınız çatlıyor mu? kisin ve mevsim gecislerinde

El ve ayak tırnaklarınız kırılıyor mu? hayir ama ellerimde tirnak kenarlari sürekli soyulur

Saç dökülmesi var mı? -

Saçlarınız kuru ya da kırılgan mı? -

Gece görüşünüz azaldı mı? -

Döneminiz sırasında baş dönmesi ya da unutkanlık yaşıyor musunuz?

Dudaklarınız, göz kapaklarınızın içi ve diliniz soluk renkli mi?

KAN STAZI (DURGUNLUĞU)

Adet kanınız kahverengi ya da siyah oluyor mu? adet basladiginda veya bitiminde

Yumurtalıklarınız üzerinde dönem ortasında ağrı hissediyor musunuz? agri degilde hareketlilik

Göğüslerinizde ağrılı, hareket etmeyen kütleler var mı?

Özellikle geceleri el ve ayaklarınızda periyodik uyuşukluklar hissediyor musunuz?

Varis ya da örümcek damarları var mı? evet

Cildinizde kırmızı benekler var mı?

Benziniz koyu ve isli gibi görünüyor mu?

Kronik hemoroit var mı?

Adet kanınızda pıhtılar var mı? yumurta oldugu aylarda

Endometriyoz ya da rahim fibroidi (miyom) teşhisi konuldu mu?

Alt karın bölgeniz dokunmaya karşı hassas mı?

Keskin ya da şiddetli adet sancılarınız var mı? bazen

Diliniz koyu mu görünüyor? -

Dilinizin altındaki damarlar kıvrımlı ve dolambaçlı mı?-

Kan pıhtılaşması teşhisi konuldu mu? hayir

KARACİĞER Qİ DURGUNLUĞU

Duygusal depresyona meyilli misiniz? evet depresyondayim

Sinirlenmeye ya da kızmaya meyilli misiniz? oldum olasi

Regl öncesi dönemde alıngan oluyor musunuz?

Yumurtalık çevresinde şişkinlik ya da rahatsızlık duyuyor musunuz?

Yumurtlama döneminiz normalden uzun sürüyormuş gibi geliyor mu?

Yumurtlama sırasında göğüsleriniz hassas oluyor mu?

Regl öncesi göğüslerde şişkinlik ya da ağrı oluyor mu? evet

Yüksek prolaktin seviyesi teşhisi kondu mu?

Regl öncesi şişkinlik yaşıyor musunuz?
Geceleri uykuya dalmakta güçlük çekiyor musunuz? evet genellikle

Mide ekşimesi yaşıyor ya da ağzınızda acı bir tatla uyanıyor musunuz?

Diliniz koyu ya da morumsu bir renkte mi?

Adetleriniz sancılı mı? evet

Dış genital bölgede adet sancıları duyuyor musunuz?

Adet kanınız yoğun, koyu ve morumsu bir renkte mi?

KALP YETMEZLİĞİ

Sabahları erken saatte uyanıyor ve tekrar uyumakta zorlanıyor musunuz? sabah namazina kalktigimda bazen tekrr uyuyamiyorum.

Endişeli olduğunuz zamanlarda çarpıntınız oluyor mu? evet bazende durduk yere oluyor

Kabus görüyor musunuz? arasira

Neşesiz ya da cansız mı görünürsünüz? bazen

Ajitasyon ya da aşırı rahatsızlık duygularına meyilli misiniz?

Dilinizin ortasında ucuna kadar giden bir çatlak var mı?

Özellikle göğüsten aşırı terliyor musunuz?

AŞIRI SICAKLIK

Nabız atışı hızlı mı? bana göre hizli dr.uma göre normal

Ağız ve boğazınız genelde kuru mu? evet

Çoğu zaman soğuk içecek içme gereği mi duyuyorsunuz?

Çevrenizden daha fazla sıcak mı hissediyorsunuz?

Terlemiş ya da kızarmış olarak mı uyanıyorsunuz? boynum terlemis oluyor bazen

Özellikle regl öncesi kırmızı akneler oluyor mu?

Adet dönemleriniz kısa mı? 6-10 gün arasi degisiyor hormonlarima bagli

NEMLİLİK

Yemeklerden sonra yorgun ve uyuşuk mu hissediyorsunuz? bazen

Fibrokistik göğüsleriniz mi var? adet dönemleri yaklastiginda

Dışkılar ishal gibi ve kötü kokulu mu? bazen ishal bazen kabiz

Adet kanınızda ince dokular ya da mukus var mı? mukus bazen

Bakteri enfeksiyonu ya da vajinal kaşıntı var mı? bilmiyorum

Eklemleriniz özellikle hareket edince ağrıyor mu? bazen, düz tabanim

Fazla kilolu musunuz? evet (

Islak ve yapış yapış bir diliniz mi var?

NEMLİ SICAK

Yukarıda belirtilen sıcaklık ve/veya nemlilik belirtileri var mı? nerde varmi?

Kötü kokulu sarı ya da yeşilimsi vajinal akıntı var mı? bazen kötü kokulu

Luteal veya regl öncesi dönemde vajinal ve /veya rektal kaşıntılarınız oluyor mu? regl öncesi ve sonrasi bazen.ama bu defa gecmedi

RAHİM SOĞUKLUĞU

Böbrek Yang kategorisine uyuyor musunuz?

Kan stazı kategorisi belirtileri var mı?hayir
Alt karın bölgeniz diğer bölgelere göre
dokunmaya karşı daha mı soğuk hissediyor? -

birde adet dönemi kaçgün sürüyor.rengi pembe, kırmızı kahverengi mi, pıhtılımı bu bilgileri de yazarsanız daha iyi olur.
Adet dönemlerim 30 ile 50 gün arasi degisiyor.Adet gününü yukarda yazdim.
Reglm gelmeden önce, bitecegine dogru ve ortasinda burnum kaniyor disa akmiyor ama abdest alirken görüyorum.

kendimi tanitayim : 27 yasindayim 10 senelik evliyim 2004 ve 2006 da dogal yolla tedavisiz hamile kaldim 8. haftasinda kaybettim bebeklerimi.
2008 yilinda erken menapoz teshisi kondu,bunu ögrenene kadar 10-13 arasi degisen FSH o günden sonra 20 lere 36 lara firladi birdaha da düsmedi.
Ebrulim sana cok ama coookkkk tesekkür ederim Allah ne muradin varsa versin, senden raziolsun,Rabbim evlatlarina hayirli uzun ömürler versin )
Alt 24.December 2012, 10:34
ebrulim123 ebrulim123 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
K?demli Üye

Alıntı:
deniz´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
ebrulim zaman ayırıp bilgilendirdigin için çok tesekkür ederim.bugün tahlil yaptırdım adetin 3. günü fsh 31 lh 9 estradiol küçüktür 10 çıktı.Açıkçası pek anlamdım çünkü güçen ay fsh 56 lh 20 küsürdü ama e2 12 idi. yani bu ay fsh ve lh düşmüş ama e2 sanki kötü gibi anlıyan arkadaşlar varsa yorumlarsanız sevinirim.
hormonlarla ilgili bir soru olduğundan sıra gözetmeksizin cevaplayayım.yumurtalık yetmezliğinde hormonlar çok düzenli olmadığından bu tarz sonuçlar çıkabilir.farklı aylarda döngünün aynı döneminde yumurtalığın tepkisi de farklı oluyor. ama ufak bir ölçüm hatası da olabilir.
Alt 24.December 2012, 11:02
nurefşannnn nurefşannnn isimli Üye şimdilik offline konumundadır
K?demli Üye

herşey anlıyorumda neden turner sendromu hakkında kimseden bir ses gelmiyor bu konuda bilgisi olan yokkmu bne şunu merak ediyorum acaba turner sendromlu olupda bbeeğine kavuşan varmi
Alt 24.December 2012, 11:52
K?demli Üye

darkblue01 İşlerimden dolayı yorumun biraz gecikti canım.yazdıklarını yorumlayayım.bir kez adet görüp daha da kendiliğinden adet göremediğini yazmışsın.bunun açıklaması yeterince güçlü olmayan böbrek enerjisidir.yani çocukluktan bu yana kullandığın ilaçlardan, beslenmenden veya genetik olarak böbrek enerjin zayıf.İmmün sistemin ve kemik erimen zayıf hormon sistemin sonucudur.ayrıca kan eksikliği ve durgunluğu da var.yani öncelikli yapman gereken böbrek yini ve kanı beslemek olmalı. Zayıflayan böbrek yin enerjisini artırmak için Buğday, buğday tohumu,bulgur, tofu, arpa, pirinç, kuşkonmaz,barbunya, fasülye, bakla, bezelye, nohut, fasülye filizi, patlıcan, pancar deniz yosunu , tuzlu su ve tatlı su yosunları,elma, muz, ahududu, böğürtlen ,üzüm ,limon ,kavun,karpuz,ananas,midye, karides, istridye,yumurta ,böbrek, beyin kalp gibi sakatatlar ama organik olarak beslenmek, Kuru, acı, sert baharatlar yasak.Fazla egzersiz yasak.Aşırı sıcaklık yok. Mümkün olduğunca doğal beslen.yoğurdunu evde yap. Yemeklerinde zeytinyağı, tereyağı dışında yağ kullanmamaya özen göster.böbrek yin ve kanı güçlendirici olarak önerilen bitkiler var .yurtdışından getirme imkanı olanlara böbrek yin eksikliği için karışımlar altı tat hapı ve dört madde dekoksiyonları var.çinli bitki karışımları. asparagus kökü (tıan men dong) var bulabilirsen.bunu da romatizma ve gut hastalığı olanlar kullanmamalı. Ökseotu kullanabilirsin. yanlız tansiyon düşüklüğü olanlar kullanmamalı. daha da düşer.akşamdan soğuk suda bekletip sabah suyunu içiyorsun.Birde meyankökünü de öneririm. meyankökünü aktardan alıp iyice yıkayıp küçük parçalar halinde ağzına atıp emebilirsin. odunsu bir bitkidir ama yumuşuyor.tatlıdır.bunu kaynatabilirsinde.tükürüğe karışıp iyi emilmesi için böyle yapıyordum.böbreküstü bezlerine çok faydalı, yine keçiboynuzu pekmezi de özellikle kahvaltılarda yemeye çalış.Sabah aç karnına arısütü-bal-polen karışımı da yiyebilirsin.
kan eksik ve dolaşımın zayıf olduğundan tedavilerde foliküllerin büyümüyor.bu bahsettiğim kanı rahmi ve yumurtalıkları besleyecek şekilde yönlendirmek.bunun için iyi bir akupunktur uzmanı yardımcı olabilir ama ona imkan yoksa femoral masaj da uygulayabilirsin. servi yağı, limon yağı, okaliptus yağı toksinlerin atılması dolaşımın düzenlenmesinde faydalıdır.adet döneminde dolaşımı arttırıcı yağlarla alt karın bölgeni sar.özellikle adetten itibaren ilk 14 gün ayaklarını sıcak suda beklet..
FEMORAL MASAJ:Parmak uçlarınızla, uyluk ve üst bacak arasındaki kasığınızda bulunan katın hemen altındaki büyük artere basınç uygulayın.Bu femoral arterdir.Arterdeki atış durduğunda, bunu parmak uçlarınızla hissedebilirsiniz. 30-45 saniye boyunca basınç yapın. Kan şimdi birikiyor ve arterdeki basıncı arttırıyor. Böylece pelvik arter ve organlara daha fazla kan gidecektir.Yani rahim yumurtalıklar ve böbrekleri besleyen damarlar ile daha fazla kan alırlar.Basıncı kaldırın ve kanın normal akmasını sağlayın. Bunu yaptığınızda, bacağınızdan aşağı akan bir sıcaklık hissedeceksiniz. Böylece kan, alt bacağınıza tekrar gidebilmiş olacaktır. Yüksek kan basıncı, kalp hastalığı, dolaşım problemi, çarpıntı veya ayrılmış retina problemi yaşayanlar bunu uygulamamalıdır.Birde hamile iseniz veya şüpheleniyorsanız bu masajı yapmamalısınız.
Adet kanının kahverengi olması kanın az olduğunun ve güçlendirilmesi gerektiğinin göstergesi.beslenme olarak kayısı,böğürtlen,üzüm, dut,organik et,ıspanak, koyu yeşil yapraklı sebzeler, hormonsuz karaciğer, et gibi kan yapıcı yiyecekleri tercih etmelisin.Ayrıca kanı canlandıracak organik meyve sebzeler, balık yağı, keten tohumu yağı,ceviz, fındık, soğan, lahana, şalgam, havuç gibi sebzeler ve antioksidan C,E vitaminler, üzüm çekirdeği özü tüketilmeli.Kanı arındırmak için üzüm, ahududu, limon greyfurt, salatalık,kereviz, pancar, su teresi, sirke,tuz yenilmeli. kanı besleyen melek otu, ısırganotu gibi takviyeleri de alabilirsin.
Böbrek yetmezliği olan kadınların çoğunda özellikle geceleri ayakların üşümesi yaygındır.Ayakları 10-20 dk sıcak suda bekletmek kanın vücudun alt kısımlarında dolaşımını hızlandırır ve ayakları ısıtır.Bu tedavi, alt vücuttaki kan damarlarının genişlemesini sağlar ve pelvik organlara giden kan akışını artırır.Rahimden geçen bütün vücut meridyenleri ayaklara gider ve ayakları ıslatmak Qi ve kan dolaşımını geliştirir.Bu sırada karaciğer durgunluğunu gidermek için ayak baş parmağı ile ikinci parmak arasındaki hatta masaj yapabilirsin.Buradaki akupunktur noktaları karaciğer ısısını alır ve kanla daha iyi beslenmesini sağlar.
Yıllardır yumurtlamanın olmaması karaciğer ve kalpte yüksek ısı oluşturmuş. belirtilerin çok yoğun.bu yüzden ısıyı düşürecek ve karaciğer enerjini yükseltecek yöntemleri denemelisin. Adet dönemleri dışında Qi gong nefes tekniğini uygulamanı öneririm.
Ayrıca dalak enerjindeki eksikliği ve yanısıra oluşan nemliliği de gidermelisin. nemlilik kaynağı yine dalak enerjindeki düşüştür. Zayıflayan Dalak enerjilerini desteklemek için ise dolaptan soğuk hiçbirşey yiyip içmeyin.beyaz ekmek, pasta gibi rafine karbonhidratlardan, beyaz unla yapılan yiyeceklerden kaçının.Balkabağı ve çekirdeği, hindistan cevizi, kiraz, incir, üzüm,patates, mantar yenebilir.Şeker içeriği fazla olan ürünlerden bal ve pekmez gibi fazla tüketmeyin.meyveleri meyvesuyu olarak değil doğal şekillerinde yiyin.süt ve peynir, dondurma gibi nemlilik yaratan besinlerden kaçının.yeterince dinlenin ve egzersiz yapın.adet sırasında ise aşırı egzersizden kaçının.astragalus ve Sibirya ginseng te kullanabilirsin. astragalus tansiyon düşüklüğü olanların çok dikkatli kullanması gereken bir hap.kilo ver mutlaka ama ağır bir diyetle değil dengeli beslenerek, bol yürüyüş yaparak.yürüyüş kan dolaşımına da iyi gelecektir.
İnşallah faydalı olur.

Konu ebrulim123 tarafından (24.December 2012 Saat 14:21 ) değiştirilmiştir.
Alt 24.December 2012, 12:10
K?demli Üye

Alıntı:
nurefşannnn´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
herşey anlıyorumda neden turner sendromu hakkında kimseden bir ses gelmiyor bu konuda bilgisi olan yokkmu bne şunu merak ediyorum acaba turner sendromlu olupda bbeeğine kavuşan varmi
özelden yazdım sana canım.
Alt 24.December 2012, 16:00
K?demli Üye

Beray86 yazdıklarından çıkardığım sonuçlar hipotroidinin etkileri bütün organ sistemi ve dolaşımın yavaşlaması şeklindedir.sende teşhis ne kadar erken konuldu, ne kadar bu duruma maruz kaldın bilemiyorum ama başta kalp olmak üzere bütün organların etkilenmiş olmalı.dolaşım yavaşladığında yumurtalık ve rahminin yeterli beslenmemiş olması ve diğer organlarınında aynı şekilde görevlerini yapmakta zorlanmış olması muhtemel.yapman gereken en önemli şey kan dolaşımını arttırmak ve kanı beslemek.yanısıra dalak Qi ve böbrek yin enerjini arttırmak.şu anda yumurtlama olmadığı için progesteron eksikliği var.cylo prognova hapının içeriğinde progesteron biraz daha fazla olduğu için sana gineradan daha fazla yaramış olabilir.yanlız dışarıdan bu hapları fazla miktarlarda almak doğru değil.hormon sistemi hassas olduğundan herkeste uygun olan doz da farklı olabilir.
Adet dönemlerinin kısa olması (22-23 gün) yumurtlaman olmadığı için. luteal fazın kısa olmasına sebep oluyor, biraz ısıya da sebep oluyor olmalı.karaciğer Qi durgunluğu belirtileri ise(adet öncesi şişkinlik vs) yine yavaş kan dolaşımın nedeniyledir. kanı canlandıracak organik meyve sebzeler, balık yağı, keten tohumu yağı,ceviz, fındık, Kanı arındırmak için üzüm, ahududu, limon, greyfurt, salatalık,kereviz, pancar, su teresi yenilmeli. Kan yapıcı bitkiseller Melekotu,ısırganotu. Meyan kökü , L-arjiinin ve L-carnitin, arısütü-bal-polen karışımları, incir kürü ve diğer yumurta geliştirici kürleri kullanabilirsin.Piknegenol (çam kabuğu özünden veya üzüm çekirdeği gibi) takviyesi alabilirsin.vitamin desteği (b,e,c ,selenyum, çinko, b12,) alabilirsin. spirulina (tuzlu su yosunu) ve ökseotu kullanabilirsin.yine kanı besleyip canlandıracak melekotu kullanabilirsin.hergün2-3 ceviz yemeye çalış.omega-3 içeren yağları tüketmek faydalı olacaktır.yin güçlendirici diyet uygulamalısın.
Adetinin mukuslu olması nemlilik işareti.nemlilik de genelde dalak kaynaklıdır.yumurtlamanın olmaması nedeniyle zamanla dalak enerjinde zayıflama olmuş.çünkü bu organlar kan dolaşımı ve bundaki hormonsal işaretlerle birbirine bağlıdır.dalak enerjini güçlendirmek için daha önce birçok arkadaşa yazdığım tavsiyeleri uygulayabilirsin.astragalus ve Sibirya ginseng kullanabileceğin bitkiseller.hergangi bir ilaç kullanıyorsan birlikte kullanma.sadece dalak için önerdiğim diyeti uygula.
Kalp ve karaciğer enerjini yükseltmek için Qi-Gong nefes tekniğini uygulamanı öneririm.
NEFES ALMA TEKNİĞİ
1. Dilinizin ucunu damağınıza, ön dişlerinizi arasına yerleştirin.2. Derince burnunuzdan nefes alın ve bu nefesi vücudunuzun orta çizgisine kadar getirmeye çalışın. Göğüsler arasından karın boşluğuna ve en sonunda göbeğinizin altındaki bölgeye kadar. Nefes alırken göbeğinizi dışarı itin.3. Nefes sonunda, dikkatinizi göbeğin altındaki alandan rahme ve vajina çevresindeki kaslara getirin Sanki idrar akışını engellemeye çalışıyormuş gibi, vajina çevresindeki pelvik kaslarına bastırarak Kegel egzersizleri yapın. 4. Vajinal kası serbest bırakın ve nefes vermeye başlayın. Nefes verirken dikkatinizi, soluğun kuyruk sokumundan göğüs kafesine, oradan başınıza doğru ve ardından burnunuzdan dışarı çıktığına odaklanın.5. 2,3.4.basamakları sürekli bir hareket haline gelene kadar tekrarlayın.
Trafikte, Tv izlerken, stresliyken bu egzersizi yapabilirsiniz. Adet döneminde ve hamileyken yapmayın.
Hindistan cevizi, balık ve keten tohumu tiroid hastalarının beslenmesinde yer alması gereken besinlerdir. Günlük beslenme düzeninde tam tahıl ürünleri ve kurubaklagillerin tüketimi kesinlikle ihmal edilmemelidir. Kırmızı et, yumurta, kuru meyveler, yeşil yapraklı sebzeler günlük beslenmede yer almalıdır. Yenmemesi gerekenler karalahana, armut, çam fıstığı, şalgam, darı, turp, lahana, sarımsak, bürüksel lahanası, ıspanak, patetes, brokoli, çilek, şeftali, armut, karnıbahar ve soya bunlardan en tehlikesi soyadır.Az ve sık beslenme ve özellikle düzenli beslenme ve uyku çok önemli.
Faydalı olur inşallah.
Alt 24.December 2012, 16:39
darkblue01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
darkblue01 darkblue01 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Forum Hakimi

ebruli canım eline yüreğine sağlık.. çok teşekkür ederim şimdi okuldayım evde bida satır satır okuycam.. bida yorum yazcam sana ::
Alt 24.December 2012, 17:25
K?demli Üye

Gamzecim 2004 ve 2006 yıllarında hamile kalıp bebeklerini kaybettiğini yazmışsın.(başın sağolsun) fshın bu sırada yüksek idi galiba 10-12 fsh normalin üzerinde kabul ediliyor.başka immün bir durumun yoksa bu durumu luteal faz yetmezliği olarak yorumluyorum.yani hormonal olarak yeterince güçlü bir sisteminin olmayışı. Üzerine birde bu kayıpları yaşayınca kan yetmezliği de yaşıyor olman olası.tırnaklarının zayıf olması kan eksikliğini, varisler, burun kanamaların ise dolaşım bozukluğunu ve dalak Qi eksikliğini gösteriyor.adetinin 7 günden uzun olması bu yüzden.ayrıca adet dönemlerinin uzun sürmesi de (30-50 gün) hem zayıf dalak enerjin yüzünden hem de zayıflayan böbrek yin yüzünden foliküller gelişimini tamamlayamadığından.dalak zayıflığı aşırı nemlilik de oluşturuyor.
Şu anda en sorunlu olan dalak enerjin olduğundan yapman gereken burda defalarca yazdığım gibi dalak güçlendirici diyet uygulamak.beslenme düzenini değiştir.beyaz un , şeker ,katkılı herşeyden kaçın.sağlıklı ve dengeli beslen.hareketi arttır.ama yorucu sporlardan kaçın.en ideali yürüyüş yapmak.kendini yormaktan kaçın.iyi uyu.Qi-Gong tekniğini uygulamaya çalış.dalak diyeti nemliliği de giderecektir.sağlıklı bir şekilde kilo vermeye çalış.
Yanısıra kan ve yin güçlendirici beslenme ve takviyeler alabilirsin kanı güçlendirmek için kayısı, böğürtlen, ahududu, üzüm, dut, yumurta , organik et, spirulina( deniz yosunu), ıspanak, koyu yeşil yapraklılar, kemik iliği yenebilir,sigaradan kaçın, adet sırasında dinlen.takviye olarak melekotu ve ısırganotu öneriyorum genelde.melekotu kanın pıhtılaşmasını da engeller.bir tür doğal heparindir.bu yüzden diğer kan sulandırıcılarla birlikte kullanılmamalıdır. Zayıflayan böbrek yin enerjisini artırmak için Buğday, buğday tohumu,bulgur, tofu, arpa, pirinç, kuşkonmaz,barbunya, fasülye, bakla, bezelye, nohut, fasülye filizi, patlıcan, pancar deniz yosunu , tuzlu su ve tatlı su yosunları,elma, muz, ahududu, böğürtlen ,üzüm ,limon ,kavun,karpuz,ananas,midye, karides, istridye,yumurta ,böbrek, beyin kalp gibi sakatatlar ama organik olarak beslenmek, Kuru, acı, sert baharatlar yasak.Fazla egzersiz yasak.Aşırı sıcaklık yok. Mümkün olduğunca doğal beslen.Ökseotu kullanabilirsin. yanlız tansiyon düşüklüğü olanlar kullanmamalı. daha da düşer.akşamdan soğuk suda bekletip sabah suyunu içiyorsun.Birde meyankökünü de öneririm. meyankökünü aktardan alıp iyice yıkayıp küçük parçalar halinde ağzına atıp emebilirsin. odunsu bir bitkidir ama yumuşuyor.tatlıdır.bunu kaynatabilirsinde.tükürüğe karışıp iyi emilmesi için böyle yapıyordum.böbreküstü bezlerine çok faydalı, yine keçiboynuzu pekmezi de özellikle kahvaltılarda yemeye çalış.Sabah aç karnına arısütü-bal-polen karışımı da yiyebilirsin.yoğurdunu evde yap. Yemeklerinde zeytinyağı, tereyağı dışında yağ kullanmamaya özen göster.
Isı için sarıballıbaba veya adaçayı günde 2 fincanı geçmemek kaydıyla ve adetin 3 gününden 14.güne kadar kullanabilirsin.
inşallah faydalı olur.

Bookmarks

Seçenekler Arama
Stil