Geri git   Tüp Bebek Forum > TÜP BEBEK TEDAVİLERİ İLE İLGİLİ SORUNLARIMIZI PAYLAŞALIM > Erken Yumurta Yetmezliğini aşıp tüp bebek tedavisi olacaklar

Seçenekler Arama Stil
Alt 13.December 2012, 11:49
ebrulim123 ebrulim123 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
K?demli Üye

Elifim34 en son sorduğunu en başta cevaplayayım.çin tıbbında parçalı görünümlü bir dil zayıflayan böbrek enerjisini temsil eder.yani sadece dilin bile senin sorununun ne olduğunu bize söylüyor.yanısıra adetinin uzun sürüyor olması zayıflayan dalak enerjini, adetinin ilk günü ve son günü kahverengi olması ve arada pıhtılı olması ise durgun ve yetersiz kanı ifade ediyor.
Soruların çok azına cevap vermişsin.aşırı ısı ve karaciğerle ilgili çok sıkıntı yok gibi.nemlilik de yok.sana önereceğim diğer yumurtalık yetmezliği olan arkadaşlar gibi böbrek yin ve dalak güçlendiriciler.ancak kan dolaşımını arttırıcı ve kanı besleyici, canlandırıcı diyet ve takviyeler almanı öneriyorum özellikle.ısırganotu, melekotu ve astragalusu öneririm.kan ve böbrek yin besleyici önerileri devamlı yazdığım için tekrar yazmıyorum.ayakları sıcak suda bekletme ve çeşitli dolaşımı arttırıcı yağlarla karnını sarmanda faydalı olacaktır.inşallah faydalı olur.
Alt 13.December 2012, 12:02
K?demli Üye

deniz verdiğin bilgiler doğrultusunda sorunun mutlusonolsun ile aynı görünüyor.o yüzden hemen hemen aynı şeyleri yazıyorum.karaciğer Qi durgunluğu ve kan dolaşım durgunluğuyla birlikte Yin eksikliği olarak görülüyor.Böbrek Yini beslemek, kanı canlandırmak ve serinletmek , karaciğer Qi durgunluğunu çözmek ve kalpte karaciğerde olan ısıyı temizlemek gerekli.
karaciğer Qi durgunluğu ve ısıyı gidermek için adet dönemi hariç Qi gong nefes tekniği ve ayakları sıcak suda bekletmek ve ayaktaki lv2 ve lv3 akupunktur noktalarına masaj yapmak faydalı olur.ayrıca beslenmende az ve sık aralarla yiyerek kan şekerini dengede tutmak, fındık fındık yağı,hayvansal yağlar,aşırı et ve ekmek tüketmemek gerekir.Koruyucu madde ve kimyasal içeren hertür yiyecekten uzak durun.yemek yerken oturun.nane ,biberiye, kekik gibi baharatları özellikle yumurtlama döneminde kullanın.çinko alın.yiyecekleri iyi çiğneyin.alkol ve kafein almayın.ani sinirlenmelerden,duygusal gerginliklerden kaçının.
Endometriozis çin tıbbında durgun kan veya gerektiği gibi akmayan kan olarak kategorize edilmektedir.aşırı ısıyla birlikte kan dolaşımının durması veya rutubetli ısıyla kan dolaşımının durması olarak sınıflandırılır ve ona göre tedavi edilir.Bu durumda bağışıklık sistemini rahatlatmak için süt, buğday ve pekçok hayvansal ürün içermeyen saf makrobiyotik bir diyet gereklidir.bu diyet aynı zamanda dalağı güçlendirir ve nemliliği süzer. Adet kanının kahverengi olması kanın az olduğunun ve güçlendirilmesi gerektiğinin göstergesi.beslenme olarak kayısı,böğürtlen,üzüm, dut,organik et,ıspanak, koyu yeşil yapraklı sebzeler, hormonsuz karaciğer, et gibi kan yapıcı yiyecekleri tercih etmelisin.Ayrıca kanı canlandıracak organik meyve sebzeler, balık yağı, keten tohumu yağı,ceviz, fındık, soğan, lahana, şalgam, havuç gibi sebzeler ve antioksidan C,E vitaminler, üzüm çekirdeği özü tüketilmeli.Kanı arındırmak için üzüm, ahududu, limon greyfurt, salatalık,kereviz, pancar, su teresi, sirke,tuz yenilmeli.Kanı beslemek için melekotu ve ısırganotu kullanılabilir.melekotu hem doğal bir kan sulandırıcıdır hem de yumurtlamaya yardım eder.spirulina ,limon,omega-3 yağ asitleri de kanın pıhtılaşmasını engeller.
Zayıflayan Dalak enerjilerini desteklemek için ise dolaptan soğuk hiçbirşey yiyip içmeyin.beyaz ekmek, pasta gibi rafine karbonhidratlardan, beyaz unla yapılan yiyeceklerden kaçının.Balkabağı ve çekirdeği, hindistan cevizi, kiraz, incir, üzüm,patates, mantar yenebilir.Şeker içeriği fazla olan ürünlerden bal ve pekmez gibi fazla tüketmeyin.meyveleri meyvesuyu olarak değil doğal şekillerinde yiyin. yeterince dinlenin ve egzersiz yapın.adet sırasında ise aşırı egzersizden kaçının. Yanısıra nemlilik için süt ve peynir, dondurma gibi nemlilik yaratan besinlerden kaçının. yağlı ve kızartmalardan kaçının,arpa ve pirinçten nemli olan buğdaydan uzak durun.muz,çikolata ya da fındık yemeyin.özellikle 14.günden sonra İndol-3-karbinol içeren brokoli, karnabahar,brüksel lahanası gibi sebzelerden yiyin.bunlar hem nemliliği süzüyor hem de vücuttaki östrojen dengesizliğini gideriyor,koruyucu enzim düzeyini arttırıyor.tabii tiroit sorunu olmamak şartıyla.
Karaciğer Qİ desteği olarak siyah kohoş,kuru mandalina kabuğu çayı, devedikeni tohumu önerebilirim.ancak bunlardan sadece birini kullanmalısın.(böbrek yin eksikliği olduğu için).
Kan Takviyesi olarak melekotu,ısırganotu kullanabilirsin.özellikle ısırganotu yeterli beslenemeyen karaciğer kanından dolayı görülen karaciğer durgunluğu için çok faydalı.seni n sorununa çok faydası olur.İkisini de kullanmanı öneririm.melekotu hap olarak zaten,yumurtlamana faydası olur.diğerini de çay olarak demleyip içebilirsin.Ayrıca mevsiminde enginar alıp haşlayıp üzerine limonlu, zeytinyağlı,sarımsaklı sos yapıp yemeni öneririm.çok faydalı.Kanı canlandırmak ve lenf sistemine yardımcı olmak için adet dönemlerinde her gün 2-3 kez karnına ılık hint yağı sür ve o bölgeyi plastik bir sargıyla kapla.
zayıflayan böbrek yin enerjisini artırmak için Buğday, buğday tohumu,bulgur, tofu, arpa, pirinç, kuşkonmaz,barbunya, fasülye, bakla, bezelye, nohut, fasülye filizi, patlıcan, pancar deniz yosunu , tuzlu su ve tatlı su yosunları,elma, muz, ahududu, böğürtlen ,üzüm ,limon ,kavun,karpuz,ananas,midye, karides, istridye,yumurta ,böbrek, beyin kalp gibi sakatatlar ama organik, Kuru acı sert baharatlar yasak...Fazla egzersiz yasak.Sauna yok.Aşırı sıcaklık yok.
Dalak Qİ takviyesi olarak ise Astragalus, Siberian ginseng öneririm. Sen de de karaciğer durgunluğundan dolayı sıcaklık belirtileri var.bu yüzden adetin 4.gününden 14.güne kadar adaçayı veya sarıballıbaba bitkisini çay olarak demleyip içmeni öneririm.İnşallah faydalı olur.
Alt 13.December 2012, 14:26
elifim34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
elifim34 elifim34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Güvenilir Üye

ebrulim çok teşekkür ederim yorumların için.
cevap vermediğim sorular,sorulan şikayetimin olmadığından.
önerilerinin hepsini dikkate alacağım.bende sanırım en belirgin olan durum böbrek yin eksikliği.bunun için daha spesifik olarak kullanmam gereken bir bitki yada bitkisel bir hap önerir misin? mesela ısırganotu hapı almıştım.onu kanı güçlendirmek için kullanabilir miyim?
Alt 13.December 2012, 15:58
eslem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
eslem eslem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Güvenilir Üye

Ebrulim yumurtayı geliştirmek için bildiğin yada o kitapda yazan ot ilaç bi şey varmı???
Alt 13.December 2012, 16:27
K?demli Üye

Alıntı:
elifim34´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
ebrulim çok teşekkür ederim yorumların için.
cevap vermediğim sorular,sorulan şikayetimin olmadığından.
önerilerinin hepsini dikkate alacağım.bende sanırım en belirgin olan durum böbrek yin eksikliği.bunun için daha spesifik olarak kullanmam gereken bir bitki yada bitkisel bir hap önerir misin? mesela ısırganotu hapı almıştım.onu kanı güçlendirmek için kullanabilir miyim?
böbrek yin eksikliği en önemli görünüyor ama yanısıra kanı besleyip canlandırmalı, dalak güçlendirici diyet de yapmalısın.çin tıbbında bütün belirtilere hitap etmek gerekiyor.ancak en yoğun desteği en sorunlu organa yapmak gerekiyor.böbrek yin güçlendirici olarak önerilen bitkiler var .yurtdışından getirme imkanı olanlara böbrek yin eksikliği için karışımlar altı tat hapı ve dört madde dekoksiyonları var.çinli bitki karışımları .aslında yumurtalık yetmezliği olanlar bunları bir şekilde yurtdışından getirtse çok faydalı olurdu.asparagus kökü (tıan men dong) var bulabilirsen.bunu da romatizma ve gut hastalığı olanlar kullanmamalı. bulabileceğin ökseotu var onu öneririm.yanlız tansiyon düşüklüğü olanlar kullanmamalı. daha da düşer.akşamdan soğuk suda bekletip sabah suyunu içiyorsun.bunu ben kullanmıştım 2 ay kadar.meyankökünü aktardan alıp iyice yıkayıp küçük parçalar halinde ağzına atıp emebilirsin. odunsu bir bitkidir ama yumuşuyor.tatlıdır.bunu kaynatabilirsinde.tükürüğe karışıp iyi emilmesi için böyle yapıyordum.spirulina hapı yine böbrek için solgarda var.onu da kullanmıştım.yanısıra dalak güçlendirici astragalusu, sibirya ginsengi kullanabilirsin.kan için önereceğim ısırgan ve melekotu hapı.o da solgarda var.diğer arkadaşlara yazdığım böbrek yin ve dalak diyet ve önerilerini okuyup uygulamaya çalış.sürekli yazdığım için her birinize teker teker yazmıyorum.onları okursan hem daha çok bilgilenir hem de neler kullanman gerektiğini iyice öğrenirsin canım.

Konu ebrulim123 tarafından (13.December 2012 Saat 16:34 ) değiştirilmiştir.
Alt 13.December 2012, 16:29
K?demli Üye

Alıntı:
eslem´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ebrulim yumurtayı geliştirmek için bildiğin yada o kitapda yazan ot ilaç bi şey varmı???
elifime verdiğim cevapta senin de sorun yanıtlandı canım.
Alt 13.December 2012, 18:55
darkblue01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
darkblue01 darkblue01 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Forum Hakimi

ebrulim canım benimki anlaşılıyor mu yeniden yazayım mı? şimdiden tekrar teşekkürler
Alt 14.December 2012, 10:34
esoyis esoyis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yeni Üye

merhaba ebrulim, ben de gondermiştim ama bana cevap yazmadın :21:
benim problemim erken menopoz.
Alt 14.December 2012, 15:49
K?demli Üye

Alıntı:
darkblue01´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
ebrulim canım benimki anlaşılıyor mu yeniden yazayım mı? şimdiden tekrar teşekkürler
tekrar yazmana gerek yok canım.en kısa zamanda yorumlayacağım.
Alt 14.December 2012, 15:50
K?demli Üye

Alıntı:
esoyis´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
merhaba ebrulim, ben de gondermiştim ama bana cevap yazmadın :21:
benim problemim erken menopoz.
yorumun önceki sayfada canım , görmedin herhalde.

Bookmarks

Seçenekler Arama
Stil