Geri git   Tüp Bebek Forum > TÜP BEBEK TEDAVİLERİ İÇİN ÇİDER İ TERCİH EDİN > Çider'in doğuşunun gerçek hikayesi

Seçenekler Arama Stil
Alt 15.October 2009, 22:36
sibelt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sibelt sibelt isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Administrator

Standart Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği Kurulmalı Kısa adı ÇİDER olmalı

Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği kurulmalı

Sitede Dayanışma Klübü kurmuştuk.Aynı sorunu yaşayan kişiler klübe üye oluyorlar ve sohbet odasında Türkiye ‘nin her yerinden girip sohbet ediyorlardı.Çok güzel dostluklar kuruldu.Bu kişiler sohbet odasının ve maillerin dışında da artık birbirlerini tanımak istiyorlardı.Hep birlikte tanışma toplantısı yapmak istediler.Bir organizasyon yaptık. 2001 yılında bir Mart ayında İstanbul’dakiler Kadıköy de Kasdavın lokalinde bir araya geldiler.18 kişiydik. Birlikte olmaktan ve tanışmaktan çok büyük bir mutluluk duyduk.Site üyeleri benimle ve diğer üyelerle tanışmak istiyorlar ve tedavilerini anlatmak istiyorlardı.Tedavisi konusunda yardım ve destek isteyen bir çok insan da vardı.Telefonla ve mail yoluyla bana ulaşmaya çalışıyorlardı.Bunu evden yapamazdım.Bir büro olması gerekiyordu.Aynı zamanda doğumdan önce eşimle birliktede çalışıyordum ,işlerimi kızım Melissa doğunca evden götürmeye çalışmıştım ama hem site hem de Melissa bütün gecemi ve gündüzümü alıyordu .Eşimle birlikte çalıştığım işyerim buna uygun degildi. İstanbul da yaşayan site üyelerinden en fazla siteye giren ve bana yazışmalar sohbet odası konularında yardımcı olan 10 civarında Dayanışma Klübü üyesi arkadaşım ile büroda bir araya geldik. Gelen mektupları ,yardım taleplerini ve nasıl yardımcı olabileceğimizi konuştuk.Sorunlar aynıydı.Tedaviler pahalı ve süreç zordu. Yasal bir çok boşluk vardı ve bunların da bir şekilde halledilmesi gerekiyordu.Gelen mektuplardan bir çok kişinin de tedavi mağduru olduğu da anlaşılıyordu. Gereksiz ve nedensiz yere bir çok yanlış tedavilere uğramışlar ve Bilgilendirme toplantıları yapıyorduk ve doktorları çağırıyorduk.Çağırılan doktorlar mutluydu ama bir o kadar da zaman darlığından çağırılamayan doktor vardı.Onlarda kendi aralarında bunu konuşuyorlar ve çağırılan doktorların kayırıldığını düşünüyorlardı.Böyle bir şey hiçbir zaman düşünülmemişti çünkü bunu düşünmek için gerçekten zaman yoktu ve biz bu konuda çok samimi ve çok amatördük.Tabi ki ilk başta kendi doktorlarımızı toplantılara davet ediyorduk, çünkü tanıyorduk ve kolay iletişim kurabiliyorduk.
Hepimiz bir başka doktorda tedavi görmüştük ve dengemizi de bu şekilde tutturuyorduk. Herkese eşit ve adil davranabiliyorduk.Bir doktor diğerinden öne çıkmıyordu.Yaptığımız toplantılar otellerde oluyordu.Bir salon tutuyorduk ve gelenler arasında salonun parası bölüşülüyor ve orada hemen salonun parasını ödüyor ve çıkıyorduk. Toplantıya davet edilmeyen doktorlardan biri Maliyeye bizi şikayet etmişti.Haksız gelir sağladığımızı öne sürmüştü..Maliyeden iki kişi bir sabah kapımı çalınca ve ben olayları anlatıp elimdeki evraklarımızı gösterince ,yapılan saçmalığı görüp özür dileyince biz o zaman uyandık.Demek ki toplantılar sorunu yaşayan kişilerin paylaşımı ve tedaviler konusunda bilinçlenmesinin tedavilerinin sorgulanması açısından önemli olmanın dışında bir çok kişi yani bazı hırslı doktorlar içinde önemliydi..Site açılalı yalnızca 10 ay olmuştu ama burada olmak isteyen ama iletişim kurmamış doktorlar vardı ve olmak isteyiş şekillerini anlatış biçimleri oldukça itici ve şaşırtıcıydı… Güzel güzel iletişim kurulsaydı zaten herkese sonuna kadar kapı açıktı.
Kıskançlık, kendi aralarında yapılan asılsız yorumlar, gerçekleri bilerek saptıranlara inanma, doğruları araştırmadan eyleme geçme,olayları yalnız tek taraflı dinleyerek hüküm verme... bunlara o dönem şahit olan sitedeki üyelerin kalbinde kapanmayacak derin yaralar açtı ve bu olayları yaratan ve ona inanan bir kaç doktora bu sitenin kapılarını kapattı. Bir dernek kurulması fikri o zaman ortaya atıldı. Site ve site üyeleri insanların yararına gönüllü olarak çalışıyordu, bunun korunması gerekiyordu. Bu sitede danışmanlık yapan doktorlarında üyeler kadar saldırılardan korunması gerekirdi.Sorunların yasal platforma taşınması ve giderilmesi için çalışmalar yapılması için aynı sorunu yaşayan kişilerin tek çatı altında toplanmasına çalışılacaktı..Kira ve diğer giderlerin nasıl karşılanabileceği sorunu ortaya çıkıyordu.Dernek üyelik ile olmalıydı.İnsanlar bilinçlenirken aynı zamanda birliklerini de korunmalıydılar ve bunun içinde derneğe üye olmaları gerekiyordu.2001 yılı Ekim ayında site kurulduktan tam 10 ay sonra Dernekler masasına başvuru yapıldı…

Bookmarks

Seçenekler Arama
Stil