PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : hipogonadotropik hipogonadizm ASKERLİK

Talihsizserkan
28.January 2011, 13:24
Arkadaşlar ben 23 yaşındayım ve halen askere gitmedim ...
Bugün eve mektup geldi....mektupda şu yazmakda...
''Askerlik çağınıza girmenize rağmen son yoklamamanızı yaptırmamanız nedeniyle yoklama kaçağı durumuna düşmüş bulunmaktasınız ''
Şimdi benim öğrenmk istediğim bizim durumumzda olan hastalar askere alınıyormı yasa ve tasarı ne diyor... bizim gibi hipogonadotropik hipogonadizm hasta olanlar için. lütfen yardım ....ve neyapmam lazım benim tşkler

burak
28.January 2011, 21:27
sekan 23 yasındasın illaki muayne olmussundur. asker kaçagı posizyonuna düşmen için şubenle irtibatı kesmen gerekir sanırım sende askıya aldın bu işleri.hipolu olupta askerliğini yapamlar mutlaka vardır. ama yapmayanları askerleik yapamaz belgesi alanlarıda duydum. sen şubeye raprlarınla birlikte müracat et. seni askeri hastaneye yollarlar daha sonra netlık kazanır.

nuri
28.January 2011, 23:34
serkan kardeşim biliyorsun ben geçen sene bu zamanlar askerden gelmiştim nasıl yaptın diye sorarsan geç gitmiştim 7-8 yıl ertelemeli muayeneye sağlık ocaklarına yolluyorlar bende sorun var mı diye sorulduğunda bir problemim yok demiştim.ve öyle askere gitmiştim askerde de doğru düzgün muayene yapmıyorlar.hatta bir ara sağlık astsubayı sabah içtimasında spordan sonra herkesin penisine ve yumurtalarına bakıyordu bir sorun problem var mı diye bana sıra gelmeden başka bir komutan çağırdı öyle yırtmıştım.ve öyle böyle problem olmadan askerliğimi yaptım ama sporlarda şınav , barfix çok zor çekiyordum.komutanlarda hatta nasıl çekemezsin diye bana kızıyorlardı allahtan komando değilmişim o zaman çekeceğim varmış komutanlardan.bazılarına çürük veriyorlarmış bazılarına da vermiyıorlarmış galiba kemik ve kas ölçümü yapıyorlar ona askerliğe elverişli veya değil diyorlar.ama bu konuda bizden daha tecrübeli uğuröztürk abimiz var kendisi astsubay.o daha bilir.o zamanlar sustanon kullanıyordum askerdeyken iğneyi yaaptırmakta çok zorlanıyordum tanıdık askerlere rica minnet bazen de eczanelere hastanelere v.s yaptırıyordum.iyi ki doğuda yapmamışım orada çarşı izinleri de yok iğne işi sakat.serkan kardeşim burak hocaamın da dediği gibi askerlik şubesine uğra elindeki raporları v.s götür kendini askeri hasteneye sevk et.orada bazı testlerden geçirdikten sonra tahminimce çürük verirler.

Talihsizserkan
29.January 2011, 16:35
Arkadşlar çook teşekkür ederim beni bilgilendirdiğiniz için...pazartesi gidicem artık raporları felan götürcem...kaslarım hiç yok denecek kadar az barfiks olsn şınav olsun çekmek imkansızz...hem lise mezunuym ünüversite mezunu olsaydım 5 ay kısa dönem yapardım ama böyle kaçamayızki nereye kadar....bildğim kadarıyla bizim durumdaki hastalar muaf diye biliyorum bakacaz artık :((

ccaner
30.January 2011, 14:15
serkan kardeş birazda hastanedeki doktorla alakalı ben ıstanbul gatada 1 aya yakın süre git gel yaptım en sonunda adam başından savdı beni çürük yazdı :)

Talihsizserkan
31.January 2011, 09:36
1 aymı sürdüüü...caner kardeş naaptın sen 1 ay nerde kalcaz 1 ay sürmez inş

suskunxxy
29.March 2011, 07:02
s.a merhaba arkadaşlar
ben hipogonadizm hastasıyım .2005 yılnda inmemiş testisten (her iki tarafta inmemişti) ameliyat oldum. 2007 de apandist ameliyatı oldum.Şu an 23 yaşındayım. Askerlike ilgili yukarıda yazılanları ve başka yazıları okudum.okul okuduğum için askerliği tecil ettirdim şu ana kadar muayene olmadım.size sormak istediğim şu: ben şimdi ne yapayım elimdeki raporlarla birlikte askerlik şubesine gitsem muayene olur muyum. Bana herhangi bir çağrı felan gelmedi.ya da hiç kimseye hiç bir şey söylemesem ileride sorun olur mu. Bunu sormamın sebebi şimdi üniversitede okuduğum için ailemin yanında değilim. Askere alınmayacağımı şimdi öğrenirsem ona göre haytımı planlarım diye düşünüyorum. Sizlerin görüşlerini bekliyorum

suskunxxy
31.March 2011, 07:18
arkadaşlar grüşlerinizi bekliyorum yazarsanız sevinirim...

burak
31.March 2011, 14:04
tecil süren sona erdiyse illaki bu durumu netlestırmen gerekır. sana bi heber gelmedi diye askıda bırakma bu konuyu. sonra asker kaçagı durumuna düşersin. bunuda istemezsin sanırım.benimde tek ve küçük bir testisim var buna baglı hipoganadizm hastasıyım. askere gittim giderkende hipoganadizm oldugunu bilmiyordum durumumun.!! bu durumla alakalı askerlik sürecinde bir sıkıntı yasamadım. güç kaybı kaslarda zayıflık vis. bu durumlar sporda illaki etkiliyor.sen ilk önce askere gitmek istemdiğini belirle ona göre bir an önce subene git tekrardan muayne olucaksın. zaten istemiyorsan raporları gösterdıgın anda senı askeri hastaneye sevk edecekler oradaki tahlıllerden sonra ki bu biraz zaman alır sonuçlanır askerlıge elverıslı olup olmadın. netlesir durumun...
ama bu durumda askere gıtmek ıstersende sıkıntı teskıl etmez sana bu durum.zaetn sivildede piskoljik olarak etkılenıyoruz askerdede farklı bısey yok en azından hayatın boyunca hatıranda kalıcak anılar edınırsın. gururunda olur aynı zamanda. bu hayatta gururlanıcak bıseyın daha olur.

suskunxxy
31.March 2011, 14:18
teşekkür ederim burak kardeş.ben de olayın bir an önce sonuçlanmasını istiyorum. 2 yıl sonra öğretemen olacağım .belki de asker öğretmenlik çıkar.hayırlısı bakalım tekrar teşekkürler..

hero
11.May 2011, 00:08
ne oldu talihsizserkan çürükmü verdiler yoksa askeremi yolculuk?

Talihsizserkan
12.May 2011, 20:46
Hero 1 yıl erteleme verdiler.. ama muhtemelen çürükkkkkkkk

brandweerman
3.June 2011, 00:53
arkadaşlar merhabe. ben 27 yaşındayım HIPOGONADOTROPIK - HIPOGONADIZM hastalığı var. zaten tipime bakan beni 17 yaşında zanneder. bu güne kadar askere öyle böyle gitmedim. gitmememim sebebide bu hastalıktan dolayı. baya süre tedavi gördüm. şu anda tecil falan bitiyor. yakın zamanda askere mecbur gideceğim. bu konuda çürük alan arkadaşlar bana yardımcı olabilirlermi aceba. bunun için illa son muayeneye kadar mı beklemem lazım. talihsizserkan bu konuda bana yardımcı olabilirmisin. hastalıkla alakalı rapor falan almam l azımmı. bu konuda bana yardımcı olmanı istiyorum. çok dardayım şu anda çocuk için tedavi görüyorum. bir seneye yakında görmem lazım. ama bir seneye kalmadan askere gidebilirim. bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.

muhammed
29.June 2011, 02:04
2 yıl tescil ediliyor tedavi durumuna bakıyorlar 3. sennde cürük veriyorlar allah yardımcınız olsun

Talihsizserkan
29.October 2011, 19:04
Ve bizim askerlik sonucuda belli oldu....bende sizlere katıldım ASKERLİĞE ELVERİŞLİ DEĞİLDİR...

ömer
28.November 2011, 21:25
Çurukmu aldın kardeş

Talihsizserkan
3.December 2011, 14:12
evet..
kardeşşş

sustanon
17.January 2012, 22:07
Bende bu konuda çok araştırma yapmıştım. Doğru düzgün bir bilgi bulamamıştım. Askere alma belgelerinde de kesin bir bilgi bulamazsınız. Bu nedenle anlatayım durumu.
Öncelikle askere gitmek isteyip istemediğinizi kesinleştirin. Eğer gitmek istiyorsanız. Hastalık ile ilgili bilgi vermemeniz yeterli olacaktır. Sizi elverişli olarak değerlendirip askere alıyorlar. Benim ilk muayenemde bir sorunun var mı diye soran hekime bir sorunum yok demiştim. Son muayenemde elverişlidir diye rapor verilirken doktora hastalığımdan söz edip beni ilaç bulabileceğim bir yere gönderirseniz askere gidebilirim dediysem de sağlam raporu vermeyip gata ya sevk etti. Eğer askere gitmek istemiyorsanız. Askeri muayenede hasta olduğunuzu anlayamıyorlar ancak siz benim sorunum var derseniz muayene edip askere elverişli değildir raporu veriyorlar. Tabi hemen çürük raporunu alamazsınız. 3 ile 5 defa muayene ediliyorsunuz. En fazla 5 defa. Buda 3 ile 5 yıl çürük raporu için gidip gelmeniz demek. Bu nedenle ilk muayenede varsa devlet hastanesinden durumunuza ilişkin belgeyi yanınızda götürün. Tabi testosteron seviyenizi düşürmek için bir süre ilaç almıyorsunuz. Sonrasında önce kan tahlili sonra sperm dahlili sonrasında testis dopleri ve kemik yaşı ölçümü için röntgen çekiyorlar. Bu işlem her yıl bıkmadan usanmadan yapılıyor. Ben bu muayenelerden ve belirsizlikten sıkıldığım için en sonunda yeter artık alın beni askere zaten 6 ay yapıcam sıkıldım demiştim. Yinede askere almadılar. Bu nedenle bir kere bende bu rahatsız var derseniz askere alınmıyorsunuz.

Talihsizserkan
20.January 2012, 16:35
Aynen sustanon ...ne çektim Ankarada..ne kalacak yerim vardı nede param çoktu...otel köşelerinde bilmediğim yerlerde kaldım...2 kere erteleme verdiler...en sonunda dedim Allahını seversen ya askere al yada çürük çıkar doktor..daha gelemiycem dedim..çürük verdi işdee 3 ay oldu galiba...aslını bana göndereckdiler daha göndermediler bakalımm... hayırlısı

cl2t2n
16.February 2012, 22:18
ben iki sene muayene ye gittim hep geri gönderdiler hastalğın düzelene kadar şimdi okuduğum için tecilliyim okul bittikten sonra ne olur bilemem

depresif
12.April 2012, 09:46
Valla bende 15 ay bilfiil askerlik yaptım hemde deli gibi eğitimleri geçtim.Hastalığımı bildirmeme rağmen sadece ağır sportif faaliyetlerden muaf tuttular.Tam techizatla 5000 metre de koştum.Ama iyi ki askere gittim asker mantığıyla deli gibi sustanon bastılar (sivilde ayda bir askeri hastanede 2 haftada bir) askerlik bitmeye doğru sakal traşı olmaya başladım boyum da 4-5 cm uzadı.Her işte bir hayır var derler yaa şansa aynı hastalıktan bir ığdırlı çocukla tanıştım hiç tedavi olmamıştı sayemde oda tedaviye başladı :)

ayıntap
24.May 2012, 01:12
selamlar bende foruma yeni katıldım hipogonadotropik hipogonadizm hastasıyım. Sanırım 20 li yaşlarımda başladım tedaviye. Uzun yıllat tecil ettirdim üni bitti kpss derken öğretmen oldum yaşta bu arada 32 i bulmuştu gataya sevkedildim bi kaç tahlil ile elimin ve kafamın röntgeni çekildi. Komando olamazsın ama askerliğe elverişlisin dedi ve o şekilde beni askere aldılar. allahtan öğretmen askerlik çıktı acemiliğe giderken sustanonu vurdum dönene kadar yetti sonrasında zaten doğuda öğretmen olarak devam ettim iğnelerimide temin edip kendim yapıyordum. Herkese çürük verecekler diye bi kaide yok yani...

haydar
25.May 2012, 23:12
Sustanonu nasıl yapıyosun kendin.bende öğrenmek istiyorum.

ayıntap
26.May 2012, 01:34
bunu burdan anlatmak zor ama ben doğuda mecbur kaldığım için kendim vurdum daha az şişme ve acı olduğu kesin ama yinede dönerek kalçaya vurmak biraz akrobasi işi bide olumsuz yanı serum kontrolü yapamıyorum yani biraz çekip kan geliyo mu yani damara geldim mi bilemiyorum yavaş yavaş zerkediyorum. Eğer büyük bi yerde imkanlarınız varsa işin ehli olanlara vurdurun derim...

brandweerman
6.June 2012, 14:03
bu askerliğe elverişlidir diye rapor verilen arkadaşlar hangi şehirdeki gatadan size elverişli raporu verdiler öğrenebilirmiyim.

kimola
22.November 2013, 02:30
tekrar selamlar arkadaşlar. kısaca durumumu özetleyeyim; hipo-hipo hastasıyım. 9 ay boyunca sustanon tedavisi görmüştüm 8 yıl kadar evvel. boyum uzadı, kilo aldım. fakat gerisi boş. geçen sene bursa da 5 gün süre ile pregnly kullandım ve kan testi yapıldı sonuç negatif. gelişmemiş ve utangaç testis problemi var. ayrıca gelişmemiş kaslar. haliyle vücudum çok güçsüz. pazartesi askerlik şubesine gittim ve İstanbul gata endokrinoloji'ye sevk edildim. bakalım ne olacak. sonucunu bildireceğim.

kimola
8.December 2013, 14:53
gata da yapılan tahliller sonucunda 1 yıl tecil, sonrasında büyük ihtimalle muaf...

sibelt
11.December 2013, 15:06
gata da yapılan tahliller sonucunda 1 yıl tecil, sonrasında büyük ihtimalle muaf...

Çok geçmiş olsun kimola .İnşallah bu bekleme süresinde her şey düzelir istediğin gibi olur.

her
20.March 2014, 01:14
Ankara gatadan askerliğe elverişli değildir verdiler bana

hacısakir
19.April 2017, 18:50
3 defa tecil son olarak da muaflık alan biri olarak askerlik olayına açıklık getirmek istiyorum. en önemli nokta askerlik muayenesi öncesinde ilaçlarını kesinlikle bırakmayın. İlacı bırakıp başlamak inanın ki daha büyük bir sorun. ilk olarak size en yakın askerlik şubesine müracaat edin. yanınızda sağlık raporunu da götürün. önce sizi aile hekiminize resmi yazı ile gönderip hasta olduğunuzu kaşeletmenizi istiyorlar. sonra şehrinizdeki tam teşekkürlü hastanenin rapor kuruluna sevk ediyorlar(önceden en yakındaki asker hastanesine sevk ediyorlardı. 15 temmuzdan sonra asker asker hastaneleri kaldırıldı). hastaneye ilk defa sevk olan arkadaşlar belki bir kaç defa seneye erteleme (tecil) alabilirler ama sonunda mutlaka muaflık alırsınız. ilk olarak elinize bir liste veriyorlar 10 kadar doktora muayene olup tahlil yaptıryorusunuz. en sonunda endokrin doktoru 41-C maddesine aykırı diye sağlık kuruluna gönderiyor. haftanın belli günlerinde yapılan sağlık kurulunda muaflık aldığın yüzüne söyleniyor. sağlık kurulundan aldığın kağıdı askerlik şubene götürüyorsun. yapılan yazışmalardan sonra askere elverişli değil kağıdını alıp, yoluna bakıyorsun. yani ilaçları bırakmanıza gerek yok. ben fiziki olarak yapılı bir insanım 178 cm boyunda 82 kiloyum, ses kalınlığım normal, sakal durumum seyrek. dışardan birinin benim hipolu olduğumu ilk bakışta anlaması için derin bilgiye sahip olması gerekiyor. daha detaylı bilgi almak isteyen kardeşlerim bana özelden ulaşabilir